421416J / 421416J

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Психомоторна стимулација
Наставник (за предавања) Ђорђевић М. Марија
Наставник/сарадник (за вежбе) Ђорђевић М. Марија
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Упознавање студената са функционалном анатомијом моторног система. Стицање знања о фазама у сазревању мишићног тонуса, развоју рефлекса и постуралних рефлексних реакција. Упознавање студената са хронолошким током у развоју базичних и диференцираних моторних образаца по узрасним периодима. Стицање знања о принципима и теоријама психомоторног развоја. Упознавање студената са принципима примене техника и метода у стимулацији психомоторног развоја деце узраста од 0 до 6 година.
Исход
предмета

По завршетку курса студенти би требало да буду способни да: -дефинишу и објасне моторни систем и његову регулацију; -познају принципе и хронолошки ток психомоторног развоја; -прате психомоторни развој; -процењују психомоторни развој; -познају технике и методе стимулације психомоторног развоја; -примењују технике и методе у стимулацији психомоторног развоја.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Теорије и основни правци психомоторног развоја. Хронолошки ток у психомоторном развоју. Тенденције и предуслови за развој. Сазревање мишићног тонуса. Рефлексно сазревање. Сазревање рефлексних постуралних реакција. Периодизација психомоторног сазревања. Принципи сазревања локомоторног апарата (костију, мишића и зглобова). Процена психомоторног развоја и специфични тестови за процену. Стимулација психомоторног развоја и специјалне технике стимулације.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Функционална дијагностика. Планирање и спровођење свих облика кинезитерапије, као и одговарајућих метода и техника у кинезитерапијском третману. - Bobath-ова техника. - Vojta-ина техника. - Kаbat-ова техника. - Ayres-ова техника. - Fay-ова техника. - Phelps-ова техника. - Реедукационе вежбе. - Активне психомоторне вежбе. - Корективна гимнастика. - Вежбе дисања.
Литература
1 Иланковић, В., Иланковић, Н. (2009). Психомоторни развој детета - водич за процену и стимулацију развоја. Београд: Висока медицинска школа струковних студија.
2 Николић, С., Илић-Стошић, Д., Илић, С. (2011). Развојна процена и развој деце предшколског узраста. Београд: ФАСПЕР.
3 Стошљевић, Л., Стошљевић, М., Одовић, Г. (2006). Процена способности особа са моторичким поремећајима. Београд: Народна књига.
4 Стошљевић, Л., Рапаић, Д, Стошљевић, Л., Николић, С. (1997). Соматопедија. Београд: Научна књига.
5 Бала, Г., Стојановић, М.В., Стојановић, М. (2007). Мерење и дефинисање моторичких способности деце. Нови Сад: Факултет спорта и физичког васпитања.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Предавања (ниво информација), вежбе (ниво демонстрација), семинари (анализе, дискусије, извештаји), консултације, израда задатака и вежби за самостални рад, менторски рад.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 60 Завршни испит 40
активност у току
предавања
15 писмени испит 20
практична настава 10 усмени испит 20
колоквијуми 20    
семинари 15    
 

421316П/ 421316P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Драматизација књижевних текстова за децу
Наставник (за предавања) Марковић С. Ана
Наставник/сарадник (за вежбе) Марковић С. Ана
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
"Упознавање студената са основним елементима драме (експозиција, заплет, кулмина перипетија, расплет; Упознавање студената са основним драмским врстама (трагедија, комедија, драма у ужем смислу); Утврђивање одређених књижевних врста и елемената прозних и лирских остварења која су најпогоднија за драматизацију тј. уметничку транспозицију; Оспособљавање студената за анализу текста на основу које треба утврдити главне моменте сижеа које треба транспоновати у посебне сцене, карактеристике јунака, идеју приче, композицију и језик приче; Развијање имагинације, инвенције и стваралаштва; Развијање способности посматрања и подражавања говора, гласова, гестова, израза лица, држања тела, начина ходања, поступака, радњи и понашања других људи и животиња; Оспособљавање васпитача за развијање моторне и менталне функције детета и омогућавање развитка маште и стваралачких способности, као и способности за јавне наступе; Развијање могућности да се претходно стечена знања употребе на нов и оригиналан начин; Оспособљавање васпитача за формирање флексибилне, опсервативне, критичке и самокритичке личности. "
Исход
предмета
Разумевање, анализирање и евалуирање процеса уметничке транспозиције дела тј. драматизације књижевног текста; Овладавање методама и поступцима у процесу драматизације књижевног дела; Планирање и реализација самосталног стваралачког рада и када је реч о драматизацији прозног и лирског текста, али писање самосталног сценарија; Компетентно примењивање стечених знања, кроз давање квалификованих предлога и идеја за континуирано праћење потреба деце за организовањем приредба и свечаности, као и других врста организованих уметничких активности; Критичко промишљање релевантних проблема који се тичу драматизације књижевних текстова; Примењивање стечених знања у области организовања средине и обезбеђивање услова за извођење драмских активности; Примењивање стечених знања да у оквиру драмског изражавања и стварања, посебно негује уметничку слободу и пружа детету могућности да се одвоји од стварности кроз игру, акцију, креативно искуство и нека нова знања и тумачења стварности; Примењивање стечених знања да у оквиру драмског изражавања и стварања оспособљава дете и охрабрује га да говори пред другима, стављајући га у ситуације у којима, представљајући неког другог, комуницира са суиграчима и публиком.
Садржај предмета
Теоријска
настава
Драмски текст и позориште: Упознавање студената са основним елементима драме; упознавање студената са основним драмским врстама; облици приповедања: нарација, дескрипција, дијалог, монолог, унутрашњи монолог; вербална и невербална комуникација; техника гласа и дикција; сценски покрет; уметничке транспозиције прозних и лирских врста у драмски текст: сиже, карактери, идеја, композиција и језик...; драмске технике и приповедање; упознавање са основним драмским техникама: пантомима и наративна пантомима; акционе приче; групна драматизација; игре у дијалозима-драмске игре; самостална припрема малих драмских комада; рад на припреми школских приредби и свечаности
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Посета позоришту; Разговор о одгледаној представи/ама; Избор текста за драмску игру; Читачка проба (анализа ликова, основна идеја, читање по групама( уметничка интерпретација текста: прозодијски елементи, логички акценат; пратеће вредности усменог говора: интонација, интензитет, ритам, темпо, пауза; методе уметничке) ); распоредна проба (груписање лица и ствари на сцени; вежбе покрета и гестова; сценске радње; вежбе ритма и темпа; распоредна проба: звучни и други ефекти; костими и маске; израда декора; извођење представе/представа; Гледање телевизијске драме или слушање радио-драме; ставаралачки писмени рад: драматизација епског или лирског дела; стваралачки писмени рад: писање сценских дела – драматизација
Литература
1 Грушановић. З.(2011). Драматизација у настави.Београд: Клетт.
2 Аристотел.(1985). О пјесничком умјећу. Загреб:Школска књига.
3 Мисаиловић. М. (1991). Дете и позоришна уметност. Београд: ЗУНС.
4 Бокшан-Танурџић. З. (2000). Од игре до позорнице. Београд: Креативни центар.
5 Бојовић Д. (2009). Моћ маште, моћ покрета: водич кроз драмске технике у раду са децом. Београд: Центар за примењену психологију.
6 Бојовић Д. (2009). Ухвати ритам афричке приче: драмске технике у причама за децу. Београд: Центар за примењену психологију.
7 Бојовић. Д. Од питања до сазнања: деца у свету драмског истраживања. Београд: Центар за примењену психологију.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 1      
Методе
извођења
наставе
Дијалошка метода - метода разговора; Метода читања и рада на тексту; Тимски рад; Интерактивна настава.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 40 Завршни испит 60
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 30 усмени испит 30
колоквијуми      
семинари      
 

421316J / 421316J

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Рано учење и афективно везивање
Наставник (за предавања) Павличевић М. Славица
Наставник/сарадник (за вежбе) Петровић П. Ивана
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 5 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Циљ предмета је припрема студената да:1. Усвоје основне појмове из области раног учења и афективног везивања; 2. Проуче различите концептуалне оквире за разумевање раног учења и различите експерименталне и клиничке приступе у изучавању афективног везивања; 3. Усвоје знања о афективном развоју; 4. Изграде осетљивост за осећања и осећајна стања других; 5. Усвоје знања о различитим типовима афективног везивања и афективним стањима деце; 6. Примене изграђена знања и вештине у остваривању афективне везе са децом у практичним активностима.
Исход
предмета

По успешном завршетку курса студенти би требало да буду способни да: 1. Препознају различите типове афективног везивања деце и родитеља; 2. Изаберу адекватне игре и активности којима ће подстицати рано учење и афективно везивање; 3.Структуирају подстицајну васпитну (физичку и социјалну) средину у којој ће дете "стицати искуства по свом сопственом програму"; 4. Примењују стечена знања, вештине и умења у решавању практичних проблема у процесу раног учења; 5.Усвоје улоге осетљивих посматрача активности деце у које ће се укључивати својим ненаметљивим подстицајима; 6.Остварују са децом афективни однос пун љубави, разумевања и прихватања.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Концептуални оквир за разумевање раног учења.Неуробиолошке и неурокогнитивне основе раног учења.Утицај биолошких, социолоших и културолошких чиниоца.Сазревање, развој и рано учење. Критички период за учење, ефекат учења, готовост и спремност за учење.Рано учење и интеракција детета са одраслом, зрелом личности. Афективно везивање. Везаност и зависност. Различити експериментални и клинички приступи у проучавању афективне везаности.Психоаналитичке и социјалне теорије афективне везаности. Болбијева теорија везивања и везаности .Ментализација. Интерсубјективност.Ејнсвортова о типовима везаности.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Методе и технике испитивања и праћења раног учења.Криве раног учења.Слободна и спонтана игра на раном узрасту. Активно и интерактивно учење. Улога подстицајне васпитне (физичке и социјалне) средине за учење.Улоге деце и улоге одраслих у раном учењу.Активности и игре за рани развој и учење детета. Методе за испитивање емоционалне везаности. Поремећаји везаности. "Д" образац деце. "У" образац одраслих.Проучавање дечјих емоција. Рано јављање и рано препознавање емоција. Субјективност емоција. Емоционална интелигенција и емоционални језик. Програми подстицања емоционалног развоја.
Литература
1 Ивић И. (2002): Активно учење, Београд, УНИЦЕФ и Институт за психологију; Ивић, И. и сар. (2002). Васпитање деце до 3 године. Београд. УНИЦЕФ и Институт за психологију , Филозофски факултет, Универзитет у Београду
2 Мирић Ј. и Димитријевић А. (2006):Афективна везаност: експериментални и клинички приступи, Београд, ЦПП
3 Злотовиц М. (1982): Страхови код деце, Београд, Завод за уджбенике и наставна средства
4 Ханак Н., Димитријевић А. (2007): Афективно везивање. Теорија, истраживања, психотерапија,Београд, ФАСПЕР
5 Енион Д. (2003): Рано учење, Нови Сад, Змај; Шаин М. и сар. (2000): Корак по корак 1, васпитање деце до 3 године, Београд, Креативни центар; Марковић М. И сар. (2002): Корак по корак 2, васпитање деце од 3 до 7 година, Београд, Креативни центар
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Интерактивна предавања и вежбе; навођење практичних примера из литературе и праксе предшколских, социјалних и здравствених установа; дискусионе групе, радионице; презентације резултата истраживања; рад у малим групама (практична настава),рад на пројекту, семинарски и други радови.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 70 Завршни испит 30
активност у току
предавања
10 писмени испит 30
практична настава 15 усмени испит  
колоквијуми 30    
семинари 15    
 

421216П/ 421216P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Oсновне струковне студије-први ниво
Назив предмета Музичко стваралаштво
Наставник (за предавања) Тасић Д. Наташа
Наставник/сарадник (за вежбе) Митић Д. Марјан
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
"Упознати студенте са основним стилским правцима у музици, проширити основна знања о музичким инструментима; оспособити студенте за препознавање познатих композиција слушањем одабраних примера из музичке литературе. Развијеност естетских критеријума процењивања музичког дела и способности уживања у музици."
Исход
предмета
"По успешном завршетку курса студенти би требало да буду оспособљени да: - препознају дела вокалне и инструменталне музике како би их правилно користили у раду са децом - праве разлику између основних стилских праваца у музици - објасне главне карактеристике стилских праваца у музици - развијају позитиван однос према класичној музици како би свој позитиван став пренели на децу - процене каква музика одговара одређеном узрасту деце - опишу најзначајније представнике барока, класицизма, романтизма и импресионизма"
Садржај предмета
Теоријска
настава
"Кратак преглед музичких епоха и стилова кроз историју музике. Најважнији представници ренесансе, барока, класицизма, романтизма и импресионизма. Основне карактеристике националне историје музике. Препознавање познатих одломака у слушаним композицијама."
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) "Вежбе, Други облици наставе, Упознавање музичке литературе слушањем музике."
Литература
1 Ђурковић-Пантелић, М.: Методика музичког васпитања деце предшколског узраста, Виша школа за образовање васпитача, Шабац, 1998
2 Хевелер, К: Музички лексикон, Матица српска, 1990
3 Маринковић, С: Историја музике, Завод за уџбенике и наставна средства, 1997
4  
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 1      
Методе
извођења
наставе
Предавања, важбе, рад у малим групама
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 70 Завршни испит 30
активност у току
предавања
15 писмени испит  
практична настава 15 усмени испит 30
колоквијуми 40    
семинари      
 

421116П / 421116P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Драмска радионица
Наставник (за предавања) Дуковић П. Зорица
Наставник/сарадник (за вежбе) Дуковић П. Зорица
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
да упозна студенте са основним појмовима драмске уметности;-да их подучи драмском васпитању деце;-да развију способност самосталног критичког просуђивања драмских остварења за децу;-да омогући студентима да схвате значај драмских игара и драмских радионица у васпитно-образовном раду
Исход
предмета

Очекује се да након положеног испита студенти могу да:-правилно тумаче и анализирају основне појмове драмске уметности;-самостално интерпретирају драмска остварења и стручну литературу- примене стечена сазнања из драмске педагогије у раду са децом-;-примењују драмске игре у раду са децом;-организују драмску радионицу- режирају дечије драмске представе

Садржај предмета
Теоријска
настава
Основни појмови драмске уметности;Облици и врсте дечјег драмског стваралаштва:импровизација,драмске и драматизоване игре,игрокази.Драмско васпитање.Драмско васпитање у свету. Креативна драма. Говор-покрет и мимика.Систем драмских игара.Драмске одреднице:драмско у игри,драмски простор,драмско време,драмски лик.Улога васпитача у драмској игри.Утицај драмске игре на емоционалну интелигенцију.Вербална и невербална драмска игра.Усмена традиција драмске игре.Пантомима и наративна драма.Групна драматизација.Драматизација.Драмска књижевност за децуВаспитач као редитељ дечијих драмских представа.Драмске радионице у вртићу.Педагошка и уметничка својства драмских радионница.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Реализација драмских игара;Организација драмских радионица;Извођење драмских представа ( студентске режије)
Литература
1 Бојовић,Душица:Више од игре,ЦПП,Београд,2008
2 Краљик-Перић,Мира:Драмске игре за дјецу предшколске доби,Свеучилиште Штросмајер,Учитељски факултет,Осијек,2008
3 Танурџић-Бокшан,Зора:Од игре до позорнице,Креативни центар,Београд,2000
4 Ладика,,Звјездана.,Чечук,С.,Девић,Ђ:Драмске игре,Загреб,1983
5 Мисаиловић,Миленко:Дете и позоришна уметност,Завод за уџбенике и наставна средства,Београд,1991
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
демонстративна,интерактивна,радионичарски метод
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 70 Завршни испит 30
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 40 усмени испит 30
колоквијуми 20    
семинари      
 

412516П / 412516P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Мултимедијални системи
Наставник (за предавања) Томић З. Иван
Наставник/сарадник (за вежбе) Томић З. Иван
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Оспособљавање за употребу улазно-излазних уређаја који се користе у достављању, производњи преносу и обради мултимедијалних садржаја; Овладавање вештинама за обраду и прављење мултимедијалних садржаја (текст, слика, видео и аудио материјал)
Исход
предмета

Након успешног заврштка курса студент би требало да покаже способност да: користи апликације за цртање помоћу рачунара, снимање и обраду звука, снимање и обраду видео материјала; рукује аудио и видео техником на корисничком нивоу; прави мултимедијалне презентације тј. образовни рачунарски софтвер.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Увод, Рачунарска графика, Мултимедија, Преглед стандарда за компресију, Алати за креирање електронских наставних садржаја, платформе за е-учење; Савремена наставна средства; Примена образовне технологије.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Цртање помоћу рачунара, Рад са објектима (брисање, копирање, померање, ротирање, промена величине), Снимање на задатој локацији, типови фајлова (jpg, gif,bmp,tif,cdr...); Скенер и његова примена; Снимање и обрада звука; Mix два канала; Исецање дела фајла и његово копирање; Звучни формати и нихова конверзија; Обрада видео материјала Видео формати и њихова конверзија; Коришћење АV опреме, повезивање рачунара и АV уређаја; Исецање и копирање видео clipова, снимање и преглед видео материјала добијеног материјала; Програм за мултимедијалне презентације, Врсте слајдoва, дизајн слајда, унос текста, графичких елеманата, звука видеа и aнимација на слајд, Реализација тестови знања (затвореног типа) помоћу хиперлинкова; Приказивање слајдова, нарезивање CD и DVD ова; Израда сопствене презентације итеграцијом свих медија (слика, звук, текст, видео)
Литература
1 Ауторизована предавања на сајту znanje.vaspks.ac.rs
2 Д.ГРБИЋ,: Систем Microsoft Office 2003 на српском PC Press, Београд, 2004.
3 Ристановић Дејан,група аутора, PC Vodič kroz primene računara, PC Press, Београд 2006.
4 Н.КЛЕМ; Н.ПЕРИН;Н.ПРАШЋЕВИЋ:Рачунарство и информатика, ЗУНС. Бгд. 2002.
5 B. Munnelly; PAUL Holden: ECDL Уџбеник за курс Microsoft Office XP Микро књига, Бгд. 2005.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
1 1      
Методе
извођења
наставе
Теоријска настава: вербално демонстрациона метода Практична настава: израда вежби на рачунарима, консултације. Вежбе се изводе у рачунарској учионици, опремљеној са једним сервером и двадесет рачунара за рад студената, Студенти добијају вербално-демонстрационо упутство као и текст задатка који треба да реализују на том часу.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 50 Завршни испит 50
активност у току
предавања
  писмени испит  
практична настава 20 усмени испит  
колоквијуми   практични део испита 50
семинари 30    
 

412416П / 412416P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Ликовно стваралаштво
Наставник (за предавања) Рајковић З. Матија
Наставник/сарадник (за вежбе) Рајковић З. Матија
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) изборни
Услов  
Циљ
предмета
Да се студенти упознају са основним појмовима, историјом и естетиком ликовног стваралаштва; Да овладају основним ликовним техникама и материјалима, Да усвоје методе естетског процењивања и стекну самосталност у естетској анализи.
Исход
предмета

Након успешног завршетка курса студент би требало да буде способан да: дефинише ликовно стваралаштво; тумачи ликовни језик; препознаје ликовне технике и материјале; анализира естетику и поруку дела ликовне уметности; демонстрира познавање ликовних техника; демонстрира основна знања из теорије и историје ликовне уметности.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Уметност и њена историја (уметност преисторије, стари свет, византија, ренесанса, барок, класицизам, романтизам, реализам, импресионизам, експресионизам, xx век, уметност данас..) Ликовни језик (теорија форме, ликовни елементи, композиција..) Естетско процењивање (методе, облици, примери)
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Ликовни елементи (линија, површина, облик, маса, текстура, простор, композиција..). Технике и материјали (цртање, оловка, графит, угљен, туш, креда, сликање, акварел, темпера, колаж, пастел, вајање, тесто, глина, пластелин, отискивање, ликовни експерименти, комбиновање техника, осликавање различитих подлога). Ликовне игре. Естетска анализа (одабир ликовних радова, опремање, цување, излагање..).
Литература
1 Богдановић, К. Теорија форме, ЗУНС, Београд, 1991.
2 Галовић, Б. Ликобна култура, ЗУНС, Београд, 2005
3 Хаџи-Јованчић, Н. Дечји атеље 1: цртање- сликање, ЗУНС, Београд,2000
4 Хаџи-Јованчић, Н. Дечји атеље 2:штампање- отискивање, ЗУНС, Београд,2000
5 Карлаварис, Б. Методика ликовног васпитања, ЗУНС, Београд, 1982.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Академско излагање, расправе на задату тему, израда практичних и писаних радова студената, формирање ликовних проблема, тема и мотива
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 50 Завршни испит 50
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 40 усмени испит 50
колоквијуми      
семинари      
 

412316П / 412316P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Методика упознавања околине 1
Наставник (за предавања) Михајловић К. Невенка
Наставник/сарадник (за вежбе) Раичевић Г. Јелена
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Студенти ће: -схватити комплексност појма околине и њен значај за дете предшколског узраста; - бити упознати са основним појмовима како из домена природног, тако и из домена друштвеног окружења детета; - бити свесни значаја еколошког васпитања и образовања од предшколског узраста; - одредити садржај за упознавање природне и друштвене средине с циљем схватања њихове повезаности и условљености; - бити упознати са израдом писане припреме у одређеној узрастној групи на задату тему; - схватити значај адекватног одабира метода, облика и средстава рада при упознавању деце са околином.
Исход
предмета

По успешном завршетку овог курса студенти би требало да буду оспособљени да:- дефинишу улогу и значај васпитача у успостављању интеракције детета са околином; - препознају основне методичке принципе при упознавању деце са околином; - селектују одговарајућу педагошко-психолошку основу око организације активности и практичног рада у групи; - дискриминишу и тестирају вештине којима ће деци предшколског узраста развити основне представе о појмовима у непосредном окружењу; - самостално организују и интегришу различите практичне активности (усмерене активности, радионице, играонице) из домена упознавања природне и друштвене средине; - упоређују и оцењују одабир адекватних методичких поступака у односу на задату тему у одговарајућој узрастној групи деце.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Предмет проучавања методике упознавања околине; Могућности предшколског детета и учење; Утицај одраслих у изграђивању односа детета са околином - улога и значај васпитача; Основи методички принципи при упознавању деце са околином; Природа и природне појаве; Нежива природа; Универзум; Вода; Ваздух; Кретање, Топлотне појаве, Време, Простор; Жива природа - Биљни свет, Животињски свет; Човек као биолошко биће; Уочавање и разликовање живе од неживе природе; Еколошко образовање и васпитање; Дете у предшколској установи и друштвене појаве; Дете као социјално биће; Производи људске делатности.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Програмски задаци и садржаји у области упознавања околине. Методе, облици, средства рада и игре у упознавању деце са околином. Педагошко-психолошке основе организације активности и практичног рада око упознавања околине. Могућности и начини мотивисања и оспособљавања деце за посматрање у природи. Природне појаве и нежива природа. Природна средина, човек као биолошко биће, биљни и животињски свет као предмет интересовања, истраживања и упознавања деце предшколског узраста. Избор садржаја за упознавање друштвене средине с циљем схватања њихове повезаности и условљености. Израда писане припреме за дневне активности у одређеној узрастној групи на задату тему.
Литература
1 Др Невенка Михајловић, Др Љубиша Михајловић:Методика упознавања околине,Пирот, 2011.
2 Др Љубо Каурин: Мој свет - Природа и друштво за предшколце, Бистричак, Нови Сад 2002.
3 Емил Каменов: Упознавање околине, Драгон, Нови Сад 2002.
4 Др Љубиша Михајловић, Др Невенка К. Михајловић: Методика упознавања околине, практикум, Сиграф, Крушевац 2013.
5 Др Брана Иванковић: Методика упознавања околине, Сремска Митровица 2004.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Настава је креативна и интерактивна. Предавања се одвијају вербалном и дијалошком методом, фронтално. Вежбе се одвијају у групама уз менторски систем рада, темељну анализу семинарских радова, изналажење нових идеја и неговање активне критичке дискусије. За предавања и вежбе се користе сва доступна средства и помагала. Консултације се одвијају једанпут недељно индивидуалним радом наставника са студентима. Вредновање рада студената обухвата све инструменте савремене методичке евалуације.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 70 Завршни испит 30
активност у току
предавања
10 писмени испит  
практична настава 10 усмени испит 30
колоквијуми 30    
семинари 20    
 

412216П / 412216P

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Методика почетних математичких појмова 1
Наставник (за предавања) Живановић В. Милан
Наставник/сарадник (за вежбе) Живановић В. Милан
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 4 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Упознавање студената са психофизичким карактеристикама деце и могућностима развоја почетних математичких појмова на предшколском узрасту; Оспособљавање студената за развој математичких појмова кроз партнерске односе са децом на слободним и усмереним активностима; Оспособљавање студената да дечја чулно-опажајна искуства о квантитативним својствима реалних предмета из окружења и временско-просторне релације преводе у математичке појмове; Упознавање студената са организацијом рада и осмишљавањем методичких ситуација за формирање математичких појмова.
Исход
предмета

По успешном завршетку овог курса студент би требало да буде способан да: - наведе циљеве и задатке васпитно-образовног рада на развијању математичких појмова код деце предшколског узраста, - објасни развој мишљења и карактеристике појединих фаза менталног развоја деце, - методички прилагоди процес формирања математичких појмова деци предшколског узраста, - преведе дечија чулно-опажајна искуства о квантитативним односима реалних предмета из окружења у математичке појмове, - примени методичке поступке у формирању математичких појмова, - организаује слободне и усмерне активности.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Методика развијања математичких појмова: Методика наставе математике; Методика развијања математичких појмова на предшколском узрасту; Психолошке основе развијања математичких појмова: Развој мишљења код деце; Карактеристике појединих фаза менталног развоја деце; Математички појам;Мисаоне операције у сазнајном процесу; Утицај околине на формирање математичких појмова; Организација рада у развијању математичких појмова: Облици васпитнообразовних активности; Основни методички принципи; Методе рада; Облици рада; Дидактичка средства и материјали; Могућности развијања математичких појмова у предшколским установама; Улога васпитача у процесу стицања математичких појмова; Опажање и схватање простора и просторних релација; Формирање појма скупа; Развијање појма природног броја; Развијање геометријских појмова; Мерење и мере.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) На вежбама се симулирају различите животне ситуације и описују методички поступци изградње и формирања математичких појмова. После сваке теме студенти добијају одређен број вежби и задатака које самостално решавају. Осмишљавају методичке поступке формирања почетних математичких појмова, дају и образлажу своја мишљења и ставове о тим поступцима. Најбитнији облик наставне активности је осмишљавање и прављење импровизованих животних ситуација, тј. методичких поступака погодних за развијање одговарајућих математичких појмова.
Литература
1 Дејић, М.: Матодика развијања почетних математичких појмова, Учитељски факултет, Београд, 2015.
2 Егерић, М.: Матодика развијања почетних математичких појмова, Педагошки факултет, Јагодина, 2009.
3 Добрић Н.: Развијање почетних математичких појмова у предшколским установама, Београд 1979.
4 Шимић, Г.: Методика развоја почетних математичких појмова, Виша школа за образовање васпитача, Шабац, 1998.
5 Каменов, Е.: Математичке активности, Нови Сад,1999.
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Програмски садржај овог студијског предмета реализује се у облику предавања, саопштења, објашњења, разговора, дискусије, полемике, симулације различитих ситуација погодних за формирање математичких појмова.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 60 Завршни испит 40
активност у току
предавања
10 писмени испит 40
практична настава 10 усмени испит  
колоквијуми 40    
семинари      
 

412216Ј / 412216J

Спецификација предмета за књигу предмета
Студијски програм  Васпитач деце предшколског узраста
Изборно подручје (модул)  
Врста и ниво студија Основне струковне студије-први ниво
Назив предмета Општа хигијена
Наставник (за предавања) Сања Р. Драча
Наставник/сарадник (за вежбе) Ива М. Чеврљаковић
Наставник/сарадник (за ДОН)  
Број ЕСПБ 3 Статус предмета (обавезни/изборни) обавезни
Услов  
Циљ
предмета
Стицање знања о хигијени као науци и њеном значају; указивање на значај улоге васпитача у формирању хигијенских навика код деце; упознавање индикатора загађења животне средине и ризика које имају на здравље; стицање знања о значају хигијене исхране; упознавање са значајем менталне хигијене и спречавања деловања фактора штетних по психо-физичко здравње човека.
Исход
предмета

По одслушаном курсу и положеном испиту од студента се очекује да познаје основне појмове хигијене; да разуме значај и задатке које данас хигијена има као превентивна медицинска дисциплина; да учествује у формирању хигијенских навика код деце и адолесцената; да препозна најважније фактора ризика који утичу на појаву различитих oбољења; да анализира и оцени значај кључних учесника у предузетим хигијенским мерама и активно учествује у њима.

Садржај предмета
Теоријска
настава
Усвајање правила одржавања личне хигијене, хигијене коже, косе, ноктију, усне дупље, гениталних органа, одевања, сна, одмора, рекреације; Ментална хигијена дечје доби и доби адолесцената, Хигијена исхране, значај правилне исхране на раст и развој, епидемиолошки значај хране, исправност животних намирница; Припрема и транспорт хране-ХАССП систем, Комунална хигијена, Водоснабдевање, исправност воде за пиће; Дезинфекција воде; Диспозиција отпадног материјала; Клима и утицај на здравље; радијација; Санитарно-хигијенски услови у предшколским установама; Хигијена предшколских објеката, санитарни надзор; Хигијена у ванредним условима, епидемије, природне и друге непогоде, ратни услови.
Практична настава (вежбе, ДОН, студијски истражива-чки рад) Упознавање са улогом васпитача у формирању личних хигијенских навика код деце; Хигијена исхране, процена стања ухрањености; Исхрана у предшколским установама; Контрола исправности намирница и предмета опште употребе, законски оквири; Фактори који утичу на здравље деце у предшколским установама; Дезинфекција, дезинсекција и дератизација.
Литература
1 Коцијанчић Р. И сарадници. Хигијена. Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2002.
2 Видановић И, Колар Д. Ментална хигијена, Линеа, Београд, 2003.
3 Кристифоровић-Илић М., Хигијена са медицинском екологијом. Ortomedics, Нови Сад, 2003.
4 Митровић, Р. И сар., Хигијена: уџбеник, Медицински факултет Универзитета Ниш, Галаксија, Ниш, 2009.
5  
Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
Предавања Вежбе ДОН Студијски истраживачки рад Остали часови
2 1      
Методе
извођења
наставе
Предавања, вежбе, коришћење домаће и стране литературе. Колоквијуми својим садржајем обухватају градиво предвиђено наставним планом и програмом које је реализовано на предавањима и полажу се писменим путем. Семинарски радови се припремају у писменој форми и презентују усменим путем. Број бодова који се остварује за семинарски рад зависи од квалитета рада. Теме семинарских радова се одређују у вези са предвиђеним планом и програмом предмета и према интересовању кандидата. Консултације се одвијају једанпут недељно, индивидуалним радом са студентима.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе 50 Завршни испит 50
активност у току
предавања
15 писмени испит  
практична настава   усмени испит 50
колоквијуми 10    
семинари 25